Naczelną zasadą funkcjonowania Parku Trampolin Hangar 646 jest działanie zapewniające dobro małoletnich oraz uwzględniające ich najlepsze interesy. Wszystkie osoby zatrudnione w Parku Trampolin Hangar 646 traktują dzieci z szacunkiem oraz uwzględniając ich potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dzieci przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy Hangaru 646 realizują cele związane z ochroną małoletnich w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
Dziecko (małoletni) – każda osoba do ukończenia 18 roku życia;
Jesteś osobą małoletnią, oto najważniejsze zasady bezpiecznych relacji z pracownikami Hangaru 646 oraz innymi dziećmi, obowiązujące w Parku Trampolin Hangar 646.
§1
Zasady bezpiecznych relacji personelu Hangaru 646 z małoletnimi
1. Pracownicy Hangaru 646 powinni przestrzegać poniższych reguł w kontaktach z małoletnimi:
a) podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników Hangaru 646 jest działanie dla dobra małoletniego i w jego interesie. Pracownicy traktują małoletniego z szacunkiem, z uwzględnieniem jego godności i potrzeb. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie;
b) zasady bezpiecznych relacji pracowników z małoletnimi obowiązują wszystkich pracowników, zleceniobiorców, stażystów i wolontariuszy, bez względu na stosunek prawny łączący z Hangarem 646.
c) znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
2. Pracownik Hangaru 646 zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych małoletnich.
3. Pracownik Hangaru 646 w kontakcie z małoletnimi:
każdorazowo musi być uzasadnione.
6. Pracownik Hangaru 646 zobowiązany jest do zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych, seksualności, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądów małoletnich.
7. Pracownik Hangaru 646 nie może utrwalać wizerunków małoletnich w celach prywatnych, jeżeli opiekun małoletniego nie wyraził na to zgody.
§2
1. Pracownik zobowiązany jest do zapewnienia małoletnich, że w sytuacji, kiedy poczują się niekomfortowo otrzymają stosowną pomoc, zgodną z instrukcją jej udzielania.
2. W przypadku, kiedy pracownik zauważy niepokojące zachowanie lub sytuację, zobowiązany jest postępować zgodnie z zasadami i procedurami podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego opisanymi w rozdziale III.
3. W przypadku spraw, w których występuje podejrzenie o nieprzestrzeganiu Standardów, do poinformowania Kierownika Parku.
§3
Katalog zachowań zabronionych
1. Każde przemocowe zachowanie wobec małoletniego jest niedozwolone.
2. Pracownik Hangaru 646 nie może małoletniego popychać, bić, szturchać, itp.
3. Pracownikowi nie wolno dotykać małoletniego w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
4. Pracownikowi Hangaru 646 nie wolno zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
5. Pracownikom nie wolno nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
6. Pracownikom nie wolno proponować dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności dzieci.
7. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
8. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny pracownika z małoletnim. Do sytuacji takich zaliczyć można:
a) pomoc małoletniemu w przypadku urazu, bądź w celu zapobiegnięciu sytuacji zagrażającej jego zdrowiu;
b) kontakt przy wykonywaniu akrobacji sportowej, wynikający z konieczności pomocy bądź asekuracji przy wykonywaniu ćwiczenia;
c) pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w poruszaniu się po Parku Trampolin;
d) pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w spożywaniu posiłków;
9. Pracownik, który ma świadomość, iż małoletni doznał jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z małoletnim, wykazując zrozumienie i wyczucie.
10. Jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, pracownik Hangaru 646 powinien zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych. Może też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.
11. Wszyscy pracownicy Hangaru 646 powinni szanować wkład dzieci w podejmowane działania, jak również traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd. Należy unikać faworyzowania dzieci.
§4
1. Kontakt z małoletnimi poza godzinami pracy jest co do zasady zabroniony, spotkania z małoletnim lub też jego opiekunem powinny odbywać się na terenie Hangaru 646.
2. W przypadku, gdy pracownika łączą z małoletnim lub jego opiekunem relacje rodzinne lub towarzyskie, zobowiązany on jest do zachowania pełnej poufności, w szczególności do utrzymania w tajemnicy spraw dotyczących innych małoletnich, opiekunów i pracowników.
§5
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, w tym zachowania niedozwolone
1. Małoletni traktują się nawzajem z szacunkiem oraz uwzględniają we wzajemnych kontaktach swoją godność i potrzeby.
2. Wszystkie działania podejmowane przez Pracowników Hangaru 646 zmierzają do budowania między Użytkownikami (małoletnimi) prawidłowych relacji interpersonalnych.
3. Zachowaniami niedozwolonymi w relacjach między małoletnimi są:
a) jakiekolwiek zachowania agresywne, w tym agresja słowna i czynna,
b) naruszanie nietykalności cielesnej,
c) zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie drugiej osoby,
d) hejtowanie i jakiekolwiek naruszanie dobra osobistego w sieci.
a) odnosi się do nich z szacunkiem;
b) wysłuchuje ich i stara się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku;
c) nie zawstydza małoletniego, nie lekceważy, nie upokarza i nie obraża;
d) nie krzyczy, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np.ostrzeżenie);
e) nie ujawnia drażliwych informacji o małoletnim osobom do tego nieuprawnionym, dotyczy to również ujawniania jego wizerunku.
4. Decyzje dotyczące małoletniego powinny brać pod uwagę bezpieczeństwo pozostałych małoletnich.
5. Małoletni ma prawo do prywatności, odstąpienie od zasad poufności
e) Ujawnianie drażliwych informacji o rówieśnikach, jeśli takie posiada, osobom do tego nieuprawnionym
4. W sytuacji konfliktu z rówieśnikami, Użytkownik (małoletni) nie rozwiązuje go sam. Zwraca się z prośbą do Pracownika Hangaru 646 o pomoc w rozwiązaniu konfliktu.